חג שבועות

 בס"ד

 הקשר של חג שבועות לנשים:

חג שבעות  ב"ה קרב ובא לנו הנשים יש קשר חזק לחג כוון כי הקב"ה  אמר למשה רבינו [במתן תורה שזה בשבועות] "כה תומר לבית יעקב . ותגיד לבני ישראל" קודם תגיד לבית יעקב אלו הנשים ואחר כך לבני ישראל אלו הגברים.

"וְהָיָה כִּי-תָבוֹא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ" (דברים כו,פס' 1).

חג שבועות, הידוע בכינוי 'חג מתן תורה', הוא האירוע המרכזי של חודש סיון.
חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים: פסח, שבועות וסוכו
ת, מועדים בהם היו עולים בני-ישראל אל בית המקדש בירושלים.
החג שונה משני הרגלים האחרים 
בכך שלא נקבע לו תאריך קבוע במקרא ומועדו נקבע על פי חג הפסח, כפי שנאמר: "וספרתם לכם ממחרת השבת, מיום הביאכם את עומר התנופה, שבע שבתות תמימות תהיינה. עד ממחרת השבת השביעית תספרו חמישים יום..."

למה הקד"בה אמר  למשה קודם תגיד לנשים אחר כך לגברים  כיוון   שבורא העולם אמר שכאשר שמתי  את אדם וחווה בגן עדן וקראתי לאדם תחילה ודיברתי  עם האדם  ואחר כך עם וחווה בגן עדן  חווה לא שמעה בקולי  ופיתתה את אדם מלאכול אל  העץ לכן אכשיון במתן תורה שכל הגברים אינם יושנים ועוסקים בתורה כל הלילה אני יגיד למה ליקרואקודם לנשים  כדי שלא יבטלו אוחתם מתורה .לכן בורא עולם ישתבח שמו ידע כמה כח יש לאישה על בעלה ויכולה לשנות דברים לכלל ישראל בדיבור והעשיה שלה .

דבר שני יש קשר לאישה לחג השבועות : רות המואבייה רות הייתה אישתו של בועז ואימו של עובד   .

עובד היה אביו של ישי . וישי היה אביו של דוד  דוד המלך נולד וניפטר בשבועות וזואת השושלת של הממלכה עד דוד המלך  ודוד המלך היה נינה של רות.


מה הוא חג שבועות

חג שבועות הוא החגיגה שחל 50 יום לאחר היום השני של פסח. במקור זה היה חג קציר חיטה, אבל הוא גם חגיגה של קבלת התורה בהר סיני! זה הזמן לקבל בברכה את עונת האביב, ללמוד תורה, לדון בהתגלות (אתה יודע, #מזדמן). השנה חג השבועות מתחיל בשקיעה ביום ראשון ה-16 במאי ומסתיים עם רדת הלילה ביום שלישי ה-18 במאי.

מינהגי החג שבועות 

 • לאכול מוצרי חלב 
   • במילותיו של הרב לורן, "75% מהאנשים היהודים אינם סובלניים ללקטוז, אז למה לאכול עוגת גבינה?" מסתבר שיש הרבה דעות שונות (אין הפתעה שם) כולל: 
    • העם היהודי רק קיבל את התורה ומאחר שהתורה היא "כדבש וחלב מתחת לשונך" (שיר השירים ד, יא), אנו אוכלים חלב. 
    • הסיבה המיסטית- ערך הגימטריה של המילה העברית לחלב חלב חלב הוא ארבעים. משה בילה ארבעים יום על הר סיני, אז אנחנו אוכלים חלב לכבוד ארבעים הימים האלה.
    • התורה ניתנה לעם היהודי בשבת, והיא כללה הלכות חדשות של כשרות ושחיטת בעלי חיים. מכיוון שהייתה שבת, העם היהודי לא יכול היה להכשיר את הסירים שלו להכנת בשר, ומכאן המחלבה.  
   • המסורת היא שאנשים יהודים נשארים ערים כל הלילה ולומדים תורה בחג השבועות. המדרש מלמד שבני ישראל ישנו יתר על המידה ביום שבו הייתה אמורה להגיע התורה ( העננים כנראה גרמו לעיכוב שעוני השמש שלהם) והיה צריך להעיר אותם על ידי השעון המעורר של ה', תקיעת שופר. כדי לפצות על השינה, הכריז המקובל מהמאה ה-16, רבי יצחק לוריא, כי בחג השבועות איש לא יישן; העם היהודי ישאר ער כל הלילה וילמד תורה. 
  • את מגילת רות קוראים בחג השבועות בגלל הקשרים הרבים המקבילים: נושא חסד החסד, התורה פתוחה לכל וקציר 

 בנות של מלך אתן רואות את הקשר שלנו  הנשים לשבועות .

רות הייתה צדיקה  דבקה ואוהבת את ה' התברךב"ה שניזכה להיות כאופיה וכדמותה של רות המואבייה ב"ה 

נשים יקרות בחג שבועות ב"ה ניקרא פעמיים את ספר התהילים שתיקן דוד המל כמניין חטא וה'  התברך  יכפר לנו על כל חטאינו ועוונותינו  ונקבל את התורה בקדושה נקיים בטהרה ושמחים ב"ה אמן.


0 תגובות